شرکت فرش اسلیمی، اولین طراح و تولید کننده فرش های قواره بزرگ و نا متعارف با سایز دلخواه

 

 

گروه تخصصی فرش اسلیمی اولین و بزرگترین سازنده فرشهای خاص و قواره بزرگ  و یکپارچه ماشینی در کلاس پرشین کارپت در جهان است که در مرداد ماه سال ۱۳۷۹ ه . ش در شهر تاریخی یزد، برند معتبر این گروه با نام فرش اسلیمی به معنی «یکی از نقوش تزئینی در فرش و سایر هنرهای سنتی ایرانی است» پا به عرصه تولید و خدمات نهاد و  در جهت توسعه فرش اسلیمی، دفتر مرکزی و کارخانه در ابتدای سال ۱۳۹۱ ه . ش به پایتخت فرش ماشینی کشور، شهر کاشان منتقل شد .

ازجمله مهمترین فعالیتهای تخصصی این گروه، طراحی و ساخت فرش های سفارشی و نفیس قواره بزرگ، خاص و یکپارچه ماشینی برای بازارهای داخلی و صادرات به کشورهای متعدد جهان میباشد.

همانگونه که در تولید  فرش ماشینی به جرات می توان موضوع انطباق و پیروی بافت ،رنگ و طرح فرش های دستبافت مخصوصا از نوع ایرانی را در آن دید ، فرش ماشینی را نیز میتوان با الگو پذیری از فرش های بی نظیر دستبافت که قبلا  از آن یاد شد ، امری طبیعی ودر پاسخ به نیاز برخی مصرف کنندگان و علاقمندان به خریداری اینگونه فرشها دانست .

هزینه ی بالا و طولانی بودن دوره بافت و تکمیل فرش های قواره بزرگ و یکپارچه دستباف علاوه بر تامین فضای بافت و نیروها ی ماهر و متخصص بافنده از جمله مواردی است که برخی از مصرف کنندگان فرش های این چنینی را ترغیب می نماید تا در فرش ماشینی به دنبال بر طرف کردن نیاز خویش باشند .

طبیعتا در فرایند طراحی و بافت اینگونه فرشهایی که لازم است حساسیت هایی مورد توجه قرار گیرد که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد .

۱- مکان و کارگاهی مناسب در مقیاس بزرگ با دار و تجهیزات مقاوم و مکفی جهت چله کشی و بافت و فرش .

۲- تهیه نقشه و طرح با نقوشی که از لحاظ بزرگی گلها ، شاخه ها و اسپیرالها در ابعاد بزرگ فرش نمایش کافی و زیبایی را داشته باشد .

۳- در حاشیه مواد اولیه بافت اینگونه فرش ها مخصوصاً نخ خاب آن توجه به یکدستی در جنس نخ ها و یکرنگی آن ها

۴- بکار گیری نیروهای انسانی کار آزموده و ماهر برای بافت که توان انجام تولید اینگونه فرش ها را کاملاً داشته باشند .

۵- نیروهای ناظر کیفی و کنترل کننده مسائل فنی طراح و  نقشه ، چله کشی بافت ،پایین کشی قسمت های بافته شده و پرداخت .

۶- اگر قرار است فرش در قطعه بزرگ پارچه طبق تعاریف قبلی بافته شود لازم است قطعات مختلف فرش بزرگ پارچه به صورت همزمان در چند کارگاه و دار ، بافت آن انجام پذیرد که این موضوع به لحاظ مسائل کنترل کیفی و تطبیق صحیح اندازه ها و …. بسیار از اهمیت و حساسیت ویژه ای برخوردار خواهد شد .

 

لذا همگام با پیشرفت تکنولوژی بافت و تکمیل فرش های ماشینی که امروزه در برخی موارد به لحاظ رجشمار نیز در مقایسه با نوع دستبافت آن در در درجه ای بالا قرار گرفته اند ( ،۷۰۰ شانه معادل ۵۰ رج ،۱۰۰۰شانه معادل ۷۰ رج و ۱۲۰۰ شانه معادل ۸۵ رج )پیش بینی می گردید، گروه تخصصی فرش اسلیمی آمادگی طراحی، بافت، ساخت و نصب فرش های قواره بزرگ و یا بزرگ پارچه ماشینی را دارد  که این اقدامات و تحولات حرفه ای و هنرمندانه را میتوان در پروژه های این شرکت مشاهده نمود.

 

در طبقه بندی فرش ها بر اساس اندازه که طبق روال تدریجی و هم خوانی فرش با دکوراسیون و معماری داخل منازل و مکانهای مورد استفاده آن از گذشته تا کنون مرسوم بوده است میتوان به اندازه و اصطلاحات زیر اشاره نمود .

فرش قواره بزرگ:

به فرش هایی اطلاق می شود که بر اساس سفارش مشتریان در اندازه های سفارشی بزرگ  بافته می شوند و برای زیباتر شدن یک مکان از این فرش ها استفاده می کنند که نما و جلوه ی زیباتری را به محیط و یا یک مکان می دهد و نسبت به فرشهای استاندارد موجود در بازار بزرگتر باشد.

فرش بزرگ پارچه :

فرش بزرگ پارچه به فرش های گفته می شود که بصورت یکپارچه و مطابق با ابعاد و مساحت مکان طبق پلن خاصی طراحی و بصورت پازل در کنار هم دوخته و رفو می شوند.

در نهایت فرش های بافته شده چه در ابعاد قواره بزرگ یا بزرگ پارچه احتیاج به شستشو دارند. حال این سوال پیش می آید که شست و شوی این فرشها چگونه انجام می شود؟ جواب بسیار ساده است، این فرشها در محل توسط دستگاه های خاص و بدون دردسر جابجایی فرش بطور سریع انجام می شود.

در راستای نکات و مطالب گفته شده فوق که مربوط به مشکلات و محدودیت های تولید فرش های خاص و قواره بزرگ دست بافت بوده است برای رفع اینگونه مسائل گروه طراحی و مشاوره فرش اسلیمی از سال ۱۳۸۴ برای پاسخ سریع به نیاز مشتریان که با کمبود وقت، قیمت مناسب  طرح و رنگ و کیفیت بافت فرش با سایز دلخواه اقدام به طراحی ،تولید و اجرا اولین فرش بزرگ پارچه ماشینی به مساحت کلی ۱۰۰۰ متر مربع در مسجد جامع بارجین میبد از توابع استان یزد در سال ۱۳۸۵ کرده است ، پروژه های از قبیل فرش حسینیه کوی سنگ نائین به شکل ۸ ضلعی منتظم به عرض ۱۳ متر ، فرش یکپارچه نمازخانه ساختمان مرکزی وزارت نفت ، فرش یکپارچه مسجد حیدر شهر باکو در کشور آذربایجان به مساحت ۳۲۰۰ مترمربع و فرش مسجد الغدیر خیابان میرداماد تهران و غیره گوشه ای از فعالیت ها و پروژه های گروه طراحی ، مشاوره فرش اسلیمی می باشد که می توانید در وبسایت شرکت فرش اسلیمی مشاهده فرمایید.

سخن آخر

بر این اساس این گروه آمادگی فرش هایی با ویژگیهای منحصر به فرد موجود در هر دکوراسیون همراه با در نظرگرفتن سلایق شخصی مشتریان برای اماکنی چون منازل و ساختمانهای لوکس و لاکچری، مساجد، هتلها، کاخها و غیره که از اهمیت خاصی برخوردارند را دارد.

 

 

فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه ابعاد بزرگ

در این مقاله با ویژگی ها، نحوه خرید و سفارش فرش ۱۲۰۰ شانه در ابعاد بزرگ آشنا می شوید و می توانید با انتخاب فرش ۱۲۰۰ شانه خانه یا فضایی زیباتر و خاص تر داشته باشید .
فرش ماشینی بزرگ فرشی است که در ابعاد ، شکل ، رنگ و طرح به صورت سفارشی بافته می شود به همین دلیل به فرش ماشینی سفارشی معروف می باشند .
ابعاد ، شکل ، رنگ و طرح فرش بر اساس دکوراسیون خانه و سلیقه مشتری سفارش داده می شوند ، ولی علاوه بر سلیقه موارد دیگری هم هست که باید در نظر گرفته شوند مانند بودجه مشتری یا مقدار پولی که می خواهد هزینه کند .
تراکم ، شانه و نخ خاب یا جنس نخ از موارد مهم انتخاب فرش می باشد . تراکم و شانه فرش در فرش های ماشینی با یکدیگر متفاوت می باشد .
فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه یکی از فرش هایی است که توسط بهترین بافندگان فرش در شهر کاشان تولید شده است و بافندگان شهر کاشان توانسته اند با پیشرفته ترین دستگاه ها فرش ۱۲۰۰ شانه را ببافند .
فرش ۱۲۰۰ شانه کاشان به خاطر زیبایی و ظرافت بسیاری که دارد به فرش ماشینی دستباف گونه معروف می باشد .

شانه و تراکم در فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه ابعاد بزرگ

در ابتدا باید توضیح مختصری درباره ی شانه و تراکم فرش بدهیم :
شانه : تعداد گره ها در هر متر از عرض فرش را شانه می گویند .
تراکم : تعداد گره ها در هر متر از طول فرش را تراکم می گویند .
فرش های ماشینی در شانه های ۵۰۰ ، ۷۰۰ ، ۱۰۰۰ ، ۱۲۰۰ و ۱۵۰۰ و در تراکم های زیر بافته می شوند :
فرش های ماشینی ۵۰۰ شانه دارای تراکم ۱۰۰۰ ، فرش های ماشینی ۷۰۰ شانه دارای تراکم ۲۵۵۰ ، فرش های ماشینی ۱۰۰۰ شانه دارای تراکم ۳۰۰۰ ، فرش های ماشینی ۱۲۰۰ شانه دارای تراکم ۳۶۰۰ و فرش های ماشینی ۱۵۰۰ شانه دارای تراکم ۴۵۰۰ می باشند .
شانه و تراکم یک فرش بر روی کیفیت آن فرش تاثیر بسزایی دارد . هرچه شانه ی یک فرش بالاتر برود ظرافت و زیبایی آن فرش بیشتر می شود .
فرش های ماشینی ۱۲۰۰ شانه به خاطر شانه و تراکم بالایی که دارند ، دارای ظرافت و زیبایی به خصوصی می باشند .
فرش های سایز بزرگ در کاخ ها ، هتل ها ، مساجد ، حسینیه ها ، موزه ها ، سالن های کنفرانس و در خانه های مسکونی استفاده می شوند به همین دلیل مشتریان ، فرش ۱۲۰۰ شانه تراکم ۳۶۰۰ با ابعاد بزرگ و فرش ۱۰۰۰ شانه تراکم ۳۰۰۰ با ابعاد بزرگ را انتخاب می کنند زیرا جلوه و زیبایی آن مکان را چند برابر می کند .

نخ خاب در فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه ابعاد بزرگ

نخ هایی که در فرش ماشینی استفاده می شوند به سه دسته تقسیم می شوند :
نخ تار ، نخ پود و نخ خاب یک فرش که از همه مهم تر می باشد .
جنس نخ تار و پود پنبه می باشد .
به ارتفاع نخ هر گره نخ خاب فرش می گویند . نخ خاب فرش صد درصد آکریلیک است و از بهترین نخ ها و ضد حساسیت و بدون پرزدهی و مقاوم در مقابل نور خورشید و مواد شیمیایی و … می باشد .
ارتفاع نخ خاب در فرش های ماشینی با یکدیگر متفاوت می باشد . هرچه شانه یک فرش کمتر باشد نخ خاب آن فرش بیشتر است .
نخ خاب در فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه ابعاد بزرگ نسبت به فرش ۱۰۰۰ کمتر می باشد ولی نسبت به فرش ۱۵۰۰ بیشتر می باشد .

دستگاه بافت فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه ابعاد بزرگ

تولید کننده بهترین ماشین آلات فرش بافی کشور های بلژیک و آلمان می باشند که دستگاه های فرش بافی در شرکت وندویل بلژیک و شرکت شونهر آلمان تولید می شوند .
کشور ایران توانسته است با وارد کردن بهترین ماشین آلات فرش بافی بهترین و با کیفیت ترین فرش های ماشینی را تولید کند .کشور ایران و ترکیه توانسته اند بیشترین پیشرفت ها را در صنعت فرش بافی داشته باشند .
فرش ماشینی ۵۰۰ شانه با دستگاه آلفا ، فرش ماشینی ۷۰۰ شانه و ۱۰۰۰ شانه با دستگاه Hcpx2 ، فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه با دستگاه HCPi ، فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه با دستگاه HCPIX3 بافته می شود .
فرش های ماشینی ۱۲۰۰ شانه ابعاد بزرگ با بهترین دستگاه های موجود بافته می شوند ، برای همین دارای بهترین کیفیت می باشند .

شکل و ابعاد فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه ابعاد بزرگ

فرش های ماشینی در اندازه های ۶ ، ۹ و ۱۲ متری و به صورت مستطیل شکل و یا دایره ای در قطر های پایین بافته می شوند .
فرش ماشینی در ابعاد بزرگ در شکل های فرش های گرد بزرگ ، فرش بیضی بزرگ ، فرش ماشینی هشت ضلعی یا فرش چند ضلعی و به صورت مستطیل شکل بافته می شوند .
ابعاد فرش سایز بزرگ به صورت سفارشی بافته می شود و به دو صورت اندازه گیری می شود :

۱ ) زمانی که فرش قواره بزرگ با شکل خاص و اندازه مشخص باشد ، مشتری شکل و اندازه را ارسال می کند .
۲ ) اما گاهی اوقات خانه یا فضا دارای ستون ، قناسی و یا شکلی خاص می باشد که نیاز به اندازه گیری دقیق دارد ، که آن موقع بهترین متخصصان و مهندسان با بهترین دوربین های نقشه برداری به مکان مورد نظر می روند و به صورت دقیق اندازه گیری می کنند .

طرح در فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه ابعاد بزرگ

هر فرش دارای طرح های مخصوص به خود می باشد اما بعضی از طرح های زیبا و پر فروش مانند طرح افشان در همه ی فرش های ماشینی موجود می باشد .
فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه دارای طرح های زیبایی از جمله طرح افشان ، طرح حوض نقره ، طرح ریز ماهی و … می باشد . اما شما می توانید برای فرش ۱۲۰۰ شانه سایز بزرگ طرح دلخواه خود را سفارش بدهید .

بهترین طراحان در صنعت فرش طرح های فرش بزرگ پارچه را بر اساس دکوراسیون منزل و یا شکل و طرح آن مکان طرحی زیبا و متناسب را انتخاب می کنند .

رنگ در فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه ابعاد بزرگ

در فرش های ماشینی دو نوع رنگ وجود دارد :

رنگ فرش ماشینی

رنگ : تعداد رنگ هایی که در طرح و نقشه فرش به کار رفته است و فرش را با آن ها رنگ آمیزی کرده اند به آن تعداد رنگ فرش می گویند .
تعداد رنگ های فرش ماشینی به شانه و تراکم یک فرش بستگی دارد ، هرچه شانه یک فرش پایین تر باشد ، تعداد رنگ های بیشتری می توان در آن استفاده کرد .
زمانی که شانه و تراکم یک فرش بالا می رود ، تعداد گره ها و ظرافت آن فرش بیشتر می شود و برای همین نمی توان تعداد رنگ های فرش را بالا برد .
تعداد رنگ های به کار برده در فرش های ماشینی به صورت زیر می باشد :
در فرش ماشینی ۵۰۰ شانه ۷ ، ۸ و ۱۰ رنگ می باشد و در قدیم به صورت ۴۰ رنگ بافته می شدند .
در فرش ماشینی ۷۰۰ شانه ۸ ، ۱۰ و ۱۲ رنگ می باشد .
در فرش ماشینی ۱۰۰۰ شانه تعداد رنگ آن ۸ و ۱۰ رنگ می باشد .
فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه و ۱۵۰۰ شانه فقط ۸ رنگ زیبا در آن ها به کار برده شده است .

رنگبندی فرش ماشینی

رنگبندی : رنگ هایی که برای رنگ زمینه فرش تولید شده است را رنگبندی فرش می گویند .
فرش های ماشینی در رنگبندی های سرمه ای ، کرم ، آبی ، لاکی ، گردویی و بادامی تولید می شوند .
فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه ابعاد بزرگ دارای رنگ های آبی ، سرمه ای ، کرم ، لاکی و طلایی می باشد ، که رنگ زمینه فرش به صورت سفارشی پذیرفته می شود .

اما اگر شما رنگ فرش را به هنرمندان فرش ماشینی سایز بزرگ بسپارید آن ها رنگی متناسب با محیط انتخاب می کنند .

قیمت در فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه ابعاد بزرگ

قیمت فرش ماشینی سفارشی به شکل ، تراکم ، شانه و جنس نخ فرش بستگی دارد .
قیمت فرش سایز بزرگ زمانی به رنگ و طرح بستگی دارد که از رنگ ها و طرح های دیگری جزء طرح و رنگ آن فرش استفاده کنید ، زیرا بهترین طراحان و هنرمندان باید متناسب با اندازه ی فرش طرح فرش را پیاده کنند و با توجه به رنگ انتخابی شما رنگ های طرح فرش را هم تغییر دهند .
فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه به خاطر ظرافت و زیبایی که دارد و اینکه یک فرش ماشینی دستباف گونه می باشد و باید در طراحی و بافت آن ظرافت زیادی به کار برده شود ، قیمت آن مقداری بالا می باشد ولی در عوض زیبایی و نمای آن مکان را چند برابر می کند .

خرید فرش ماشینی ۱۲۰۰ شانه ابعاد بزرگ

فرش بزرگ به خاطر اینکه بافت آن بسیار دشوار است و در مغازه ها و یا حتی نمایشگاه ها پیدا نمی شود و هر شهری قادر به بافت آن نیست ، شما می توانید برای خرید فرش سایز بزرگ در فروشگاه اینترنتی فرش مورد نظر خود را سفارش بدهید و فرشی با کیفیت خریداری کنید .

دکوراسیون داخلی روکوکو سبکی لوکس و مجلل

 

دکوراسیون داخلی روکوکو سبکی لوکس و مجلل

 

 

اگر از طرفدارن سبک‌های تجملاتی و کلاسیک هستید بهتر است با دکوراسیون سبک روکوکو بیشتر‌ آشنا شوید. این سبک که در واقع مملو از تزئینات ظریف است با رشد طبقه متوسط در اروپا به ویژه فرانسه شکل گرفت که با ساختن خانه‌های شهری کوچک اما پرتجملات واکنشی به شکوه و تزئینات افراطی کاخ‌های آن دوره بود. در واقع سبک روکوکو با مهارت تمام چهارچوب‌های سبک باروک را در هم شکسته و سعی در طراحی دکوراسیون  تجملاتی ولی با ظرافت بیشتر دارد که از قوانین سبک ایتالیایی باروک مانند خطوط نامتقارن، طلاکاری و … پیروی نمی کند ولی از طرفی شباهت میان این سبک‌ها باعث شده تا سبک روکوکو را شکل تحول یافته سبک باروک بدانند با این تفاوت که در سبک باروک تمرکز بر حجم اجزا بیشتر است در حالی که دکوراسیون سبک روکوکو براساس ظرافت و دقت بیشتر در ریزه کاری‌های سطوح شکل گرفته است.

ویژگی‌های بصری سبک روکوکو در چیدمان منزل

  • در این سبک از دکوراسیون چیزی که توجه شما را بیش‌‌تر از همه جلب می کند شکوه و جلال فضای دکوراسیون است. ‌‌
  • ترکیبی کاملا مجلل از وسایل لوکس با ظرافت و تزئینات فراوان اما ظریف از مشخصه‌های بارز این چیدمان است به طوری که شما را ناخودآگاه به یاد کاخ‌های قدیمی اروپایی می اندازد.
  • رنگ‌های غالب در این دکوراسیون از طیف ملایم‌‌تری مانند صورتی ملایم، آبی ملایم، بنفش ملایم و … برخوردارند که معمولا در فرم نهایی اجزا با رنگ طلایی ‌‌ترکیب شده اند.
  • عناصر براق و ظریف، کامل کننده این دکوراسیون هستند که معمولا مبلمان و پارچه‌ها در این سبک حالتی براق دارند.
  • یکی دیگر از ویژگی‌های دکوراسیون سبک روکوکو استفاده از تزئینات کوچک و ظریف مانند استفاده از صدف، کریستال‌های کوچک، نخ‌های ابریشمی، پارچه‌های ساتن و … است.
  • در این نوع چیدمان اتاق‌ها فضایی راحت ولی در عین حال لوکس و مملو از تزئیناتی مانند مجسمه‌ها، شمع‌ها، قاب‌ها و … هستند که این تزئینات در همه جای دکوراسیون به چشم می خورند.
  • این سبک که می تواند نمادی از لوکس بودن باشد با تزئینات ظریف، حس زنانگی بیشتری ایجاد کرده که به همین دلیل اغلب حسی رمانتیک و شاعرانه در فضا به وجود می آورد که این موضوع یکی از ویژگی‌های بارز این سبک است.

تمایز دکوراسیون سبک روکوکو از سبک باروک

ظاهرا این دو سبک شباهت‌های زیادی با هم دارند اما اگر دقیق‌‌تر به آن نگاه کنید متوجه اختلافاتشان می شوید. در سبک باروک اجسام بزرگ و حجیم هستند و با زرق و برق و تزئینات زیادی پوشیده شده اند در واقع این سبک سنگینی بیشتری دارد و به نوعی نسبت به دکوراسیون سبک روکوکو جدی و رسمی‌‌تر است. سبک باروک از تزئینات پیچیده و زخمت استفاده می کند و منبت کاری بیشتری در آن به چشم می خورد.

 

در این سبک یکی از تزئینات رایج استفاده از مجسمه‌های بزرگ در گوشه و کنار سالن‌ها و سرستون‌ها بوده که در واقع سعی شده زیبایی اجزای دکوراسیون را با حجمی بزرگ و به شکل مجسه نشان دهند. در حالی سبک روکوکو در عین زیبایی و لوکس بودن این ویژگی‌ها را ندارد و تزئینات در این سبک به شکل ماهرانه ای ظریف و کوچک هستند مثلا پایه‌های مبلمان نازک‌‌تر و ظریف‌‌تر انتخاب می شوند که شاید به همین دلیل حسی زنانه در فضا القا کنند.

انتخاب سبک روکوکو برای دکوراسیون داخلی

با توجه به ویژگی‌های این سبک می توان گفت بهتر است افرادی که به فضاهای مجلل و لوکس علاقه دارند به سراغ این سبک بروند البته باید در نظر داشته باشند که سبک از نظر تزئینات ظرافت بیشتری نسبت به سبک باروک دارد. نمای ظاهری دکوراسیون روکوکو سبک‌‌تر و صمیمی‌‌تر است و حس سادگی بیشتری در فضا به وجود می آورد. در طراحی‌های این سبک ویژگی‌هایی از سبک‌های هر منطقه جغرافیایی نیز دیده می شود و غالبا افراد برای تزئینات در این دکوراسیون بسته به موقعیت جغرافیایی از المان‌های خاص فرهنگ خود به صورت هماهنگ شده با ویژگی‌های اصلی این سبک نیز بهره برده اند.

لوسترها بزرگ، ظروف عتیقه، گلدان‌های سنگی، پرده‌های نفیس و براق،  آینه‌های بزرگ با قاب‌های طلایی و … به شما برای داشتن این دکوراسیون کمک می کند. در چیدمان این سبک از دکوراسیون باید دقت و مهارت زیادی به خرج دهید در غیر این صورت خانه شما تبدیل به انباری از وسایل لوکس و مجلل می شود که نه تنها زیبایی نخواهد داشت بلکه دید بصری آشفته ای به خود می گیرد.

 

طراحی‌هایی متفاوت فرش در کشورهای اروپایی

فرش‌ها با اضافه کردن بافت، رنگ و سبک جدید دکوراسیون شما را تغییر می دهند و فضای جدیدی برای تزئینات تازه ایجاد می کنند. آن‌ها می توانند یک کفپوش سنگی ساده را از حالت سرد و ناراحت کننده به فضایی گرم و پر جنب و جوش و البته راحت تبدیل کنند. یکی از طرح‌های مدرن فرش‌های ماشینی، که در کشورهای اروپایی بسیار طرفدار دارد استفاده از اشکال هندسی و تکرار آن در سطح فرش است. این ویژگی بیشتر در فرش مدرن دیده می شود اما در نمونه‌هایی از فرش‌های سنتی ایرانی نیز دیده می شود. از نظر بصری تکرار درست و به جای این اشکال حس نظم و یکپارچگی فضا را بیشتر می کند و کاربرد آن در کنار طرح‌های ساده دیگر تضاد آهنگینی خواهد داشت البته به شرطی که طرح‌ها و بافت‌ها بیش از حد در فضا تکرار نشوند تا از زیبایی فضا بکاهند. در ادامه با طراحی‌های برتر فرش‌های مدرن در کشورهای دیگر آشنا می شویم.

 

طرح های فرش به شکل راه راه

شاید فکر کنید خرید فرش راه راه کمی پیچیده به نظر برسد و هماهنگ کردن آن با سایر اجزا کار دشواری باشد اما این فرش که توسط یک شرکت انگلیسی طراحی شده با تکرار الگوی ساده و با کمک نخ‌های براق حرکتی پر جنب و جوش در دکوراسیون ایجاد کرده است. این طرح های فرش با وجود مدرن بودن در کنار دکوراسیون‌های کلاسیک نیز استفاده می شود و به دلیل طیف رنگی گسترده ای که دارد قدرت مانور دکوراسیون را افزایش می دهد. استفاده از طرح‌های راه راه ساده برای فرش، کاغذ دیواری،‌ کفپوش‌ها و … باعث خطای دید می شوند و در ظاهر ابعاد فضا را تغییر می دهند.

طرح های فرش به شکل هندسی

استفاده از یک الگوی ساده و بدون تزئینات اضافی حس حرکت را به محیط القا می کند. در طراحی این فرش چون از رنگ آبی و سفید استفاده شده آرامش بیشتری در فضا به وجود آمده اما با انتخاب رنگ‌های گرم و سرد دیگر، می توان حس فضا را عوض کرد. دکوراسیون‌هایی با این نوع فرش‌ها، امکانی را ایجاد می کنند تا به کمک پرده‌ها، کوسن‌ها رنگ‌های تکمیلی به فضا اضافه شود و یا با انتخاب طرح‌های ساده از شلوغ شدن آن جلوگیری کرد.

الگوهای براق

استفاده از تزئینات براق در دکوراسیون ممکن است کمی زیاده روری ایجاد کند اما ترکیب مناسب آن در فضا راهی برای داشتن دکوراسیونی بدون تاریخ انقضا است خصوصا اگر به صورت پیش زمینه در عنصری مانند فرش استفاده شود. این طراحی که توسط یک هنرمند خوش ذوق انگلیسی انجام شده، فضایی تمیز و منظم را ایجاد کرده به علت استفاده از نخ‌های براق فرش همیشه ظاهری نو و تازه دارد.

لمس تزئینات طلایی

از زمان‌های گذشته تا امروز استفاده از رنگ طلایی به عنوان یک رنگ کلیدی برای درخشش و جذابیت دکوراسیون کاربرد داشته و همچنان نیز می توان از آن به عنوان رنگی قدرتمند برای القای حس شیکی در فضا استفاده کرد. فرشی که در تصویر زیر می بینید کاملا سفارشی بوده و با پشم و ابریشم تبتی بافته شده است.

طراحی انگلیسی این فرش سعی کرده حس سادگی و ارامش را در کنار لوکس بودن به تصویر بکشد.

الهام از طبیعت!

طراحی این فرش از نقش باران بر روی یک دیوار بتنی الهام گرفته شده و از آنجایی که فرش رنگ خنثی دارد می توان آن را با انواع دکوراسیون‌ها خصوصا دکوراسیون‌های مدرن هماهنگ کرد.

تاثیر طرح‌های طبیعی

یکی از راه‌های تاثیر گذار برای انتخاب فرش استفاده از طرح‌های طبیعی مانند پوست حیوانات است. پوست حیوانات معمولا ظاهری لوکس ایجاد می کنند و در صنایع مختلفی از آن‌ها کمک گرفته می شود. در طراحی این فرش از طرح پوست مار کمک گرفته شده و با کمک دو رنگ اصلی نمای فرش دیده می شود و از طرفی هماهنگی آن با سایر اجزا مانند مبلمان قابل تحسین است.

فرش‌هایی که طبیعت را به خانه می‌آورند!

اهمیت فرش تنها به کاربرد آن منتهی نمی شود بلکه اثرگذاری فرش در حال و هوای خانه یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن به حساب می آید. در واقع فرش شما به تنهایی می تواند جو خانه را دگرگون کند و حسی متمایز ایجاد کند. فارغ از فرش‌های سنتی با رنگ‌های شاد و پر نقش و نگار که برگرفته از طرح‌های طبیعت هستند، فرش‌های مدرن نیز به سمت و سوی طبیعت حرکت می کنند. این فرش‌ها که برخلاف فرش‌های سنتی نقش و نگار زیادی ندارند غالبا تنوع و مفاهیم را به کمک رنگ‌ها بیان می کنند.

مجموعه ای جدید از این طراحی‌ها که در سال ۲۰۱۹ ارائه شد توجه زیادی به خود جلب کرده و در حالی که کاملا مدرن و امروزی هستند اشاره ای به طبیعت بکر و دست نخورده دارند و در دکوراسیون به شدت می درخشند. این مجموعه بی نظیر فرش‌هایی از غروب خورشید، آب‌های نیلگون و جنگل‌ها را به نمایش گذاشته است. در این طراحی‌ها تنها چیزی که دیده می شود رنگ‌ها هستند و هیچ نقشی در آن‌ها به کار نرفته است که همین موضوع جذابیت کار را بیشتر می کند.

فرش خاص الهام گرفته از سواحل باهاماس

یکی از این طراحی‌های فرش خاص به رنگ صورتی است که با حالتی مخملی و سایه روشن تصوری از سواحل صورتی رنگ را در مخاطب ایجاد می کند. طراح این فرش این ایده را از ساحل صورتی رنگ جزیره ای در باهاماس الهام گرفته است، این ساحل به صخره‌های مرجانی و رنگ صورتی ماسه‌ها معروف است. با وجود این که دکوراسیون این فضا کاملا مدرن است اما اِلمان‌هایی چون همین فرش به قدر کافی انرژی و احساس را به محیط اضافه کرده است.

فرش خاص به رنگ طلوع خورشید

اگر در مزرعه یا علفزاری به تماشای طلوع خورشید بنشینید دقیقا رنگ‌هایی را خواهید دید که در این فرش خاص به نمایش گذاشته شده است. قسمت بالایی فرش از ترکیب رنگ‌هایی مانند نیلی، خاکستری، بنفش و رنگ‌های غنی و طبیعی دیگر استفاده شده و هرچه به سمت دیگر فرش می رویم رنگ‌ها تناژی سبز و زرد پیدا می کنند که به خوبی فضایی یکدست مانند کشتزارها را به نمایش می گذارد.

فرشی که می تواند کوه‌های یخی را به نمایش بگذارد

طراحی این فرش شما را شگفت زده می کند و به خوبی نمایی از کوه‌های یخی را در ذهن مخاطب تداعی می کند. طراحی استفاده شده در این فرش خاص از شکستگی بین کوه‌ها الهام گرفته شده و با دو رنگ به نمایش گذاشته است. فرش شکل منظمی ندارد و قسمت‌هایی از آن به صورت برجسته هستند که همین باعث طبیعی بودن فرش می شود. اما این تنها تصویری نیست که ار فرش برداشت شده بلکه عده ای با دیدن آن به یاد نمکزار‌ها افتاده اند. به هر حال فرش به عنوان یک عنصر مدرن و قدرتمند از طبیعت بکر الهام گرفته است.

نمایش صخره‌های سخت و خشن در لطافت فرش

در طراحی دیگری از این مجموعه از صخره‌های آفریقا الهام گرفته شده است. فرش طراحی شده با خطوط شکسته و زاویه دار و رنگ‌هایی گرم این فضا را تداعی می کند. غالب رنگ‌های استفاده شده ملایم و به رنگ ماسه‌های بیابان هستند و بافت نرم فرش نیز کمک کرده تا حس نرمی شن و ماسه پدید بیاید و در کنار آن سفتی صخره‌ها با خطوط نامنظم و شکستگی‌های ظاهری بیان شده است. قسمت‌هایی نیز برجسته شده که به خوبی بیانگر صخره‌هاست و آن‌ها را از هم تفکیک می کند.

فرشی که کوهستانی سرد را به نمایش می گذارد

جای تعجب ندارد که با دیدن این فرش به یاد فضایی سرد و کوهستانی بیوفتید. در طراحی این فرش از رنگی تیره و مایل به سرمه ای استفاده شده است که که به خوبی سردی را به همراه دارد از طرفی این رنگ عمق زیادی به فضا می دهد و همین ویژگی می تواند یادآور ارتفاعات کوهستانی باشد. در حالی که طراح برای برای نشان دادن قسمت‌های مسطح‌تر از رنگ‌های روشن استفاده کرده است. این یک تصویر انتزاعی از نمای بالای کوهستان است که ممکن است کمی گیج کننده به نظر برسد اما نشان از خلاقیت بالای طراح در استفاده از عناصر طبیعی دارد.