فرش سایز استاندارد :

فرش ، قالی و یا قالیچه پشمی دستبافت ، فرش ماشینی اکریلیک ، پلی استر و … از دیرباز در فرهنگ و معماری منازل و اماکن شهری و روستایی کشور پهناور و باستانی ایران و اغلب نقط دنیا به عنوان بهترین زیرانداز و کفپوش مورد استفاده قرار می گرفته است . فرشها در بازار و در بین مصرف کنندگان آن از لحاظ اندازه ، سایز و مساحت به چند دسته شامل : فرشهای کوچک ، متوسط و سایز بزرگ یا قواره بزرگ ، طبقه بندی می شوند .

فرش هایی را سایز استاندارد و یا سایز معمولی گویند که دارای اندازه هایی کمتر از عرض 3 متر و کوتاهتر از طول 4 متر یا بعبارتی کوچکتر از فرش 12 متری یا فرش 4*3 متر می باشند .

معمولا فرش های قواره بزرگ برای اتاق و سالنهای پذیرایی بزرگ ، هال و نشیمن منازل و … استفاده می شود ولی اغلب فرشهایی با سایز استاندار و معمولی برای اتاق خواب ، راهرو ، پذیرایی کوچک و خانه های آپارتمانی کوچک بسیار پر کاربرد بوده و طرفدار دارند .

لازم به ذکر است تا قبل از اینکه توسط طراحان و مهندسین شرکت فرش اسلیمی یزد-کاشان در سال 1385 هجری شمسی و برای اولین بار در ایران و جهان فرش ماشینی قواره بزرگ ، فرش یکپارچه ، فرش بزرگپارچه و سایز بزرگ به بازار معرفی و رونمایی گردد ، غالبا فضاهای مسکونی بزرگ ، مساجد ، حسنیه ها ، تالارها و دیگر اماکنی که امروزه به خوبی توسط یک تخته فرش بزرگ پارچه و یک تکه ماشینی مفروش می گردد ، با در کنار هم قرار گرفتن و پهن شدن تعدادی فرش با سایز استاندارد و اندازه معمولی به صورت لبه به لبه و چسبیده بهم پوشیده و یکدست می شد .

در این روش قطعا معایبی از جمله حرکت و جابجایی فرش در اثر راه رفتن و تردد روی آن ، جمع شدن آشغال و ذرات غبار و نخاله در مابین فواصل فرشها ، عدم زیبایی یکدست و عدم بزرگنمایی به فضای داخلی دکوراسیون منازل و اماکن به دلیل قطعه قطعه بدن فرشها و … وجود دارد .

لذا توصیه می شود اگر دسترسی به شرکت فرش اسلیمی و دفاتر و نمایندگی های این شرکت برای شما مقدور هست درباره سفارش فرش بزرگ و فرش قواره بزرگ با طرح ، رنگ ، شکل و اندازه دلخواه و سفارشی خودتان با کارشناسان و طراحان این شرکت اقدام به اخذ راهنمایی و مشورت نمایید وگرنه تهیه و سفارش سایز های فرش استاندارد و معمولی را در برنامه خود قرار دهید .

فرشهای ماشینی ، دستباف و دستبافگونه های ماشین ساز با اندازه و سایز معمولی ، رایج و استاندارد دارای متراژهای عرضی و طولی مثل : 4*3 متر ، 3.5*2.5 متر ، 3*2 متر ، 2.25*1.5 متر ، 1.5*1 متر ، 2*1 متر ، 3*1 متر ، 4*1 متر ، 8.*5. متر و غیره بوده که معمولا با کیفیت 700 شانه ، 1000 شانه ، 1200 شانه و 1500 شانه صددرصد اکرولیک ، صددرصد پشم طبیعی گوسفند و … به 12 متر ، 9 متری ، 6 متری ، 4 متری ، قالیچه و پادری مطرح و معروف می باشند .

فرشهای قواره کوچک ، فرش سایز استاندارد ، فرش با اندازه معمولی تولید شده در کارخانه و گروه تخصصی فرش اسلیمی کاشان در اشکال مختلف شامل : فرش دایره ، فرش گرد ، فرش بیضی ، فرش مستطیل ، فرش مربع ، چهارگوش و انواعی از فرش کناره و راهرویی در بازار فرش ماشینی و دستباف ایران و جهان مرسوم و رایج هستند .

لطفا یکی از دسته بندی های زیر را انتخاب کنید :