فرش گنبد

 

نقطه اشتراک هنرهای مختلف اسلامی و سنتی ایرانی ازجمله کاشی‌کاری مساجد، طراحی فرش، تذهیب، منبت‌کاری، فلزکاری و مینیاتور در به‌کارگیری استادانه نقوش زیبای اسلیمی و ختایی در ایجاد اثر هنری و صنعتی می باشد و به‌خوبی می‌توان معیارهای ذکر شده را از حیث نقوش در این گنبد فرشی دید.

انتخاب فرش به‌جای کاشی و دیگر اجسام سخت برای پوشاندن جدار داخلی گنبد از ابتکارات کارشناسان گروه تخصصی فرش اسلیمی در اجرای این طرح بوده است.

این فرش گنبدی با ترکیبی از نقوش اصیل ایرانی بارنگ‌های زیبا و جذاب مانند فیروزه‌ای ناب، سرمه ای و طلایی طراحی و بافته‌ شده است که حالت معنوی فوق العاده ای به مسجد بخشیده است.

نصب فرش گنبد مسجد کرمانشاه

استفاده از جنس نرم و لطیف آکریلیک در این نوع فرش گنبدی به‌جای دیگر اجسام در دیواره داخلی گنبد دارای شاخصه‌های مهم و برجسته‌ای است و افزودن مواد نانو در فرایند تولید فرش گنبدی برای جلوگیری از جذب گردوغبار، زیباسازی فضای داخلی مسجد، قرارگرفتن به‌عنوان یک‌لایه عایق در برابر نفوذ سرما و گرما و درنهایت دارا بودن سرعت عمل بالا در طراحی، ساخت و نصب آن ازجمله ویژگی‌های این کار است.

استفاده از نخ براق آکریلیک در فرش گنبدی با نصب لوستر انعکاس نور و روشنایی بر روی آن، فضایی زیبا و باشکوه را با حضور رنگ‌های خاص و معنوی ایرانی در چشم و ذهن بیننده ایجاد می‌کند.

 

فرش گنبد قرارگاه خاتم

گنبدهای فرشی پروژه قرارگاه خاتم متشکل از چهار گنبد کوچک و یک گنبد بزرگتر است که با توجه به همخوانی و هماهنگی طرح گنبدهای فرشی با فرش کف نمازخانه، فضای زیبا و چشم نوازی را به وجود آورده است.

 

فرش گنبد مسجد کرمانشاه

پروژه بزرگ گنبد فرشی مسجد نبی اکرم(ص) کرمانشاه با قطر ۹ متر، اولین و بزرگترین گنبد فرشی جهان محسوب می‌شود که طراحی، ساخت و نصب آن توسط متخصصان گروه تخصصی فرش اسلیمی انجام گردیده است. 

از جمله مزایای فرش گنبدی:

  • به دلیل استفاده از مواد نانو، در تولید این فرش گنبدی، به غبار رویی احتیاج ندارد.
  • نصب این نوع فرش نسبت به کاشی علاوه بر اینکه ازنظر زمانی سریع‌تر و زودتر آماده می‌شود به لحاظ کاهش هزینه‌ها و استفاده از یک طرح ابتکاری و خلاقانه در ایجاد کاربردی نو برای فرش مصداق تحقق اقتصاد مقاومتی در یک کار هنری و صنعتی است.
  • عدم توقف در خطوط تولید فرش و احتیاج نداشتن به هیچ‌گونه تغییرات در ماشین‌آلات شرکت بافنده برای اجرای این بافت از دیگر مزایای این ابتکار هنری می باشد.
  • علی رغم حفظ زیبایی و اصالت نقوش و مفاهیم معنوی و هنری در طراحیهای تزئینی گنبد، استفاده از جنس خاص و سبک منسوج فرش در مقابل لرزش و خرابیهای احتمالی زلزله در اماکن عمومی از جمله گنبد مساجد، می تواند از خطرات احتمالی بکاهد.