روش پاک کردن انواع لکه روی فرش

طرز تهیه محلول خانگی شستشوی فرش

سرکه هم برای لکه بری موثر است و هم به دلیل خاصیت ضد باکتری و ضد میکروبی از رشد باکتری و قارچ جلوگیری می کند.درصورتی که سرکه با جوش شیرین ترکیب شود محلولی پرحباب تولید می شود که با نفوذ به عمق فرش، باعث تمیزی بیشتر فرش می شود و نیز بوی ایجاد شده در اثر لکه را خنثی می کند.

پس از استفاده از این محلول اجازه دهید تا فرش خشک شود سپس با جاروبرقی فرش را جارو نمایید.

 

 

نوع لکه
روش برطرف کردن آن
لکه ادویه کمی آب‌لیمو و آب استفاده کنید و سپس با دستمال خشک روی آن بکشید.
لکه آدامس و سقز

 

ابتدا با استفاده از مقداری یخ برروی آدامس می توانید آن را نرم کنید و بعد با احتیاط و با استفاده از چاقو آدامس و هر شی چسبناک را از روی فرش و کفپوش جدا کنید.
لکه انار

 

لکه انار رنگ قرمز خود را با قدرت روی سطوح باقی می گذارد و سرعت عمل برای پاک کردن آن بسیار مهم است. یک راه حل خوب خانگی این است که با ترکیب آب و سرکه سفید و مقداری شامپو فرش می توانید محلولی درست کنید تا از شر این لکه خلاص شوید.
لکه روغن و چربیاگر روغن روی فرش ریخت، ابتدا آن را با قاشق جمع کنید و سپس یک تکه پارچه سفید را روی آن قسمت بگذارید و روی آن را اتوی نیمه گرم بکشید. به این ترتیب، روغن موجود در پرز فرش جذب پارچه سفید می شود.
لکه تخم مرغ- لکه خونبا محلول آب نیمه گرم، نمک، صابون و سرکه سفید پاک کنید.
لکه جوهر معمولیروی لکه جوهر ماست بریزید و روی قسمت جوهری پخش کنید. بعد از این که ماست بخوبی با جوهر مخلوط شد، با یک قاشق آن را از روی فرش جمع کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا جوهر به طور کامل جذب ماست شود.
لکه دودهبرای زدودن دوده از فرش بخصوص از روی موکت تیره رنگ روی قسمت هایی که خیلی تیره شده، نمک بپاشید. بعد از یک ساعت و نیم با جاروبرقی نمک ها را جمع کنید.
لکه تنباکو و نیکوتینگلیسیرین بهترین پاک کننده برای این لکه ها است. در ابتدا مقداری از گلیسیرین را روی محل مورد نظر بریزید و به آرامی آن را تمیز کنید سپس دوباره این کار را انجام دهید و مقداری لکه پاک کن نیز روی آن بریزید و برای نیم ساعت آن را روی محل بگذارید سپس آن را بشویید. با این کار باید تمام لکه های حاصل، از بین برود.
لکه چای و قهوه محلولی از شامپو فرش و آب ولرم تهیه میکنیم، پارچه سفید و تمیز را با محلول آب ولرم و شامپو فرش آغشته میکنیم و روی لکه چای روی فرش قرار داده و آن را مالش میدهیم. این عمل را به قدری انجام میدهیم که لکه کاملا از بین برود. سپس با یک دستمال سفید و خشک و تمیز جای لکه تمیز شده را خشک میکنیم .
لکه رنگ نقاشی کودکان، آبمیوه و سبزیجات

 

 با ترکیب سرکه سفید و مقداری آب این لکه ها را پاک کنید مشروط براینکه نگذارید لکه ها کهنه شود و به محض ایجاد لکه آن را پاک کنید.
لکه های وسیع و پهناور

 

این لکه ها را نیز می توانید با استفاده از ریختن پودر بوراکس بر روی موضع و پس از صرف مدتی جارو کشیدن کامل فرش از بین ببرید. بوراکس همچنین دارای خاصیت تمیزکنندگی و جلادهندگی به سطوح است و می تواند بافت های به هم چسبیده فرش را باز کند و آن را مانند روزهای اول نو و تازه کند.
لکه رنگ مو، لاک ناخن و سایر محصولات آرایشی

 

این لکه ها بسیار سمج هستند و با محلول مایع شوینده و سرکه از بین ببرید. ۱ و ½ قاشق چای خوری سرکه، مایع شوینده و آب را با هم ترکیب کنید و قبل از این که لکه سفت شود آن را با اسفنج آغشته به این محلول بشوئید. سپس با آب گرم روی فرش را پاک کنید. برای این کار می توانید از حلال رنگ هم استفاده کنید. کمی از حلال را روی لکه بریزید و با دستمال روی آن بکشید تا لکه کاملا پاک شود.
نکات مهم

-در صورتیکه بعد از ایجاد لکه بلافاصله فقط آب استفاده کنید، در از بین بردن لکه ها بسیار تاثیر گذار می باشد.

-قبل از اقدام برای تمیز کردن لکه تمام کثیفی ها و آشغال ها را از روی لکه تمیز کنید.

-دستمال را روی لکه نکشید خیلی آرام روی آن ضربه بزنید.