چرا فرش یکپارچه؟

 
فرش یکپارچه
 

اماکن و فضایی بزرگ چون مساجد، لابی هتلها، سالنهای بزرگ، کاخها، حسینیه ها، هال وپذیرایی، منازل مسکونی بزرگ و لاکچری و غیره که پوشیده شدن فرش برای تمامی سطح کف مکان به صورت چسبیده درست مابین دیوارها (دیواربه دیوار- wall to wall) برایشان مهم است می توانند از این روش برای آن محل فرش انتخاب نمایند.
این بدین معنی است که کل فضا و متناسب با پلان کف و در اندازه و سایز همان محل، فرش سفارشی با طراحی برگرفته از نقوش و تزئینات دکوراسیون آنجا و با در نظرگرفتن دیگر سلایق مشتری ساخته شده و برای نصب به آن مکان منتقل می گردد.
حتی ممکن است در این مکانهای ذکر شده تعدادی ستون، برآمدگی، فرورفتگی و قناسی و غیرقرینگی هم وجود داشته باشد که همگی در طرح و نقشه ای که آماده می گردد پیش بینی می شود و پس از بافت قطعات به صورت پازل و حمل در محل موردنظربه صورتی بسیار ماهرانه برای یکپارچه سازی و یک تکه شدن به محل متصل ومونتاژ می گردد و این در حالی است که هیچگونه اثر محسوسی از محل اتصال قطعات و یا شکستگی در نقوشی که می بایست تکمیل کننده نقشه یکپارچه و یکدست در کنار هم باشند به چشم نمی آید.
پوشانیدن و مفروش کردن چنین فضاهایی با وجود مواردی چون ستونها و قناسی ها در آن مکان به نحوی که قسمتی از کف و زمین خالی از فرش نماند با استفاده از فرشهای استاندارد مثل ۴*۳، ۳.۵*۲.۵، ۳*۲، ۲.۲۵*۱.۵، ۱.۵*۱ متری و … موجود در بازار به هیچ عنوان ممکن نمی باشد. ضمن اینکه در زیر پای نمازگزار یا فردی که ساعتها برای نشستن در آن مکان قرار می گیرد فواصل مابین فرشها ایجاد مزاحمت و ناراحتی کرده و از طرفی دیگر هم دائما موجب انباشته شدن خاک، ذرات آشغال وریزنخاله های مختلف موجود در محل در آن فواصل می گردد. از طرفی دیگر نیز در روی این نوع فرشها امکان برخورد و گیرکردن پای افراد هم وجود دارد.
لذا فرشهای سفارشی یکپارچه و بزرگپارچه ماشینی علاوه برنداشتن نقایص و مشکلاتی که ذکر شد در محل قرار گیرد و نصب خود هیچگونه حرکت و جابجایی را نیز نخواهد داشت.